Nie krztusiec, ani nie Covid-19, teraz układ odpornościowy Polaków jest atakowany przez nową bakterię – mykoplazmę. Powoduje ona uciążliwy kaszel, a bagatelizowana może doprowadzić do zapalenia oskrzeli lub płuc. Objawy przypominają zwykłe przeziębienie, ale przeciętny antybiotyk od lekarza rodzinnego nie pomoże, ponieważ mykoplazma jest pozbawiona ściany komórkowej.
– Miała kaszel, który z czasem się nasilił. Był męczący i momentami przechodził w wymioty – powiedziała w rozmowie z „Wydarzeniami” Polsatu Marzena Bielecka, która jest mamą Marysi. U dziewczynki zdiagnozowano zarażenie mykoplazmą. Antybiotyk przepisany przez rodzinnego lekarza nie pomógł, konieczna była wizyta w szpitalu.
Mykoplazma atakuje Polaków. Nowa bakteria
Po wykonaniu prześwietlenia okazało się, że dziecko ma zapalenie płuc. Lekarze określają mykoplazmozę zespołem białych płuc. Nazwa nawiązuje do wyglądu płuc na zdjęciu rentgenowskim. U chorego widać szereg białych plam.
Objawy do złudzenia przypominają te podczas przeciętnego przeziębienia. Są to:
- ból gardła
- gorączka
- kaszel
- ból głowy
- katar
- ból mięśni
- ból ucha
Znakiem ostrzegawczym powinien być brak reakcji na antybiotyki. – Jest to bakteria, która nie posiada ściany komórkowej, natomiast antybiotyki podawane rutynowo działają na poziomie ściany, uszkadzają ścianę komórkową bakterii, dlatego w przypadku zarażenia mykoplazmą są nieskuteczne – wyjaśniła Elżbieta Żuchnik, która jest kierowniczką oddziału pediatrycznego w szpitalu w Bełżycach.
Nieleczona mykoplazma może mieć poważne powikłania
W grupie najbardziej narażonych są dzieci i młodzi dorośli, a w szczególności osoby z astmą. Bakteria przenosi się drogą kropelkową.
W szpitalach cały czas przybywa chorych. W niektórych przypadkach jest to nawet 40 proc. zachorowań. – Infekcje mykoplazmatyczne najczęściej mocno się szerzą w otoczeniu, dlatego chorują liczne osoby na danym terenie – wyjaśniła dr Joanna Szeląg, która jest specjalistką medycyny rodzinnej.
ZOBACZ: Problem chorych w Portugalii. Pogotowie nie chce przyjeżdżać
Na ogół przebieg choroby jest lekki, ale bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do zapalenia: mózgu, mięśnia sercowego, nerwu wzrokowego czy ostrej niewydolności oddechowej.