Nowy regulacje. Sprawdź, czy musisz zapłacić za ogrodzenie
Z początkiem roku wprowadzano nowe obciążenia finansowe dla obywateli, takie jak wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych, podwyżki stawek akcyzy, opłaty paliwowej czy podatku od nieruchomości. Media informowały również o zmianie regulacji dotyczących opodatkowania ogrodzeń oraz garaży. To nie do końca prawda.
Podatek od ogrodzeń. Co stanowią przepisy?
Regulacje mają na celu doprecyzowanie zasad opodatkowania różnych obiektów budowlanych. Jednym z ważnych pojęć w ustawie jest „trwałe związanie z gruntem”.
Zgodnie z przepisami, trwałe związanie z gruntem oznacza, że obiekty, jak hale namiotowe stabilnie połączone z podłożem czy blaszane garaże zakotwiczone w fundamentach lub betonowych wylewkach, podlegają opodatkowaniu jako budynki.
Jak podaje serwis Money, garaże będące częścią budynku mieszkalnego opodatkowano według stawki dla nieruchomości mieszkalnych, czyli 1,19 zł za metr kwadratowy. Z kolei garaże wolnostojące zostały objęte wyższą stawką – 11,48 zł za metr kwadratowy.
ZOBACZ: Możliwy spory kryzys w Polsce. Wszystko zależy od decyzji Ukraińców
Podatek od ogrodzeń a działalność gospodarcza
Zmiany obiegły media. Część z nich pisała o nowym podatku od ogrodzeń, który obejmie podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Stawka wynosi 2 proc. od wartości początkowej ogrodzenia. Dla właścicieli posesji, na których nie prowadzi się działalności gospodarczej, przewidziano zwolnienie z tej opłaty.
ZOBACZ: Do kiedy skarbówka musi oddać zwrot PIT? Ważne terminy i informacje
Problematyczne miały okazać się przypadki, gdy w domu prowadzona jest działalność gospodarcza, np. w jednym pokoju – wskazywali dziennikarze.
Zgodnie z informacjami umieszczonymi w serwisie Money, z nowej opłaty zwolniono Polskie Porty Lotnicze, które zarządzają m.in. Lotniskiem Chopina w Warszawie oraz portami w Zielonej Górze i Radomiu. Wątpliwości budziła kwestia takich instytucji, jak Lasy Państwowe, które budują ogrodzenia, np. w celu ochrony zwierząt.
Podatek od ogrodzenia? Resort finansów rozwiewa wątpliwości
Do sprawy odniosło się Ministerstwo Finansów, informując że część informacji pojawiających się w mediach może wprowadzać w błąd, bo ogrodzenie od dawna jest objęte podatkiem – pod pewnymi warunkami.
Resort finansów przekazał, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli, a warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Dodano, że działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i taką działalnością nie jest działalność leśna, także ta prowadzona przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe. Jak podkreślili urzędnicy, „nie podlegały one podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 r., jak i obecnie.”
Nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. „Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie: – podkreślono.
red.
/ polsatnews.pl