W Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się gala freak fight. Według ekspertów oglądanie takich walk ma negatywny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży. Wcześniej wystosowano apel, aby nie wynajmować hal finansowanych przez samorządy na takie imprezy. – Nie miałem wiedzy o takim apelu – powiedział Maciej Karwacki z Ostrowskich Inwestycji Sportowych.
11 stycznia w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się gala walk Prime MMA. Freak fighty, czyli walki youtuberów, influencerów i innych celebrytów, w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Widownią tych „sportowych” zmagań często są też dzieci i nastolatkowie – przekazał reporter Polsat News Błażej Filipiak.
Według ekspertów oglądanie takich walk i śledzenie otoczki wokół tych pojedynków ma negatywny wpływ na psychikę najmłodszych. Polsat News i Interia nagłośnili akcję sprzeciwiającą się walkom patocelebrytów.
Gala Freak Fight w Ostrowie Wielkopolskim? Nie do wszystkich dotarł apel władz
Negatywny wpływ freak fightów spowodował, że rządzący wystosowali apel, aby hal finansowanych z samorządów nie wynajmować na imprezy o wątpliwej renomie. Jak przekazał reporter, nie do wszystkich te słowa dotarły.
– Nie miałem wiedzy o takim apelu, że organizowanie takich gal jest odradzane. Słyszałem tylko, że Sławomir Nitras wypowiadał się o takich imprezach na Stadionie Narodowym – powiedział Maciej Karwacki z Ostrowskich Inwestycji Sportowych.
WIDEO: Gala Freak Fight w Ostrowie Mazowieckim? Nie do wszystkich dotarł apel władz
Umowa Prime MMA została podpisana z zarządcą obiektu pod koniec października. Wiele wskazuje, że to wydarzenie się odbędzie.
Rządzący zapowiedzieli interwencje ws. freak fightów
Monika Rosa z KO przekazała, że rząd chce ująć gale freak fightów w normy prawne. – Kwestia podstawowa to stworzenie minimalnych warunków prawnych – choćby weryfikacja wieku – przekazała polityk. – Platformy zarabiają na takich imprezach duże pieniądze. Trzeba to ukrócić, bo uderza to najmocniej w najmłodszych – dodała.
ZOBACZ: „Miejsca wolne od patowalk i patocelebrytów”. Apel do samorządów ws. freak fightów
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek pod koniec sierpnia sygnalizował, że „gale freak fightowe” mogą promować przemoc i inne patologiczne zachowania. Wtedy w tej sprawie zastępca RPO Stanisław Trociuk skierował wystąpienia do przewodniczącego KRRiT, Ministerstwa Aktywów Państwowych, dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z liderami partii wchodzących w skład koalicji o sposobach na ograniczenie dostępu dzieci do oglądania tego typu walk.