Rada Ministrów zajęła się projektem nowelizacji ustawy dotyczącej ochrony zdrowia przed skutkami używania tytoniu.
– Sprawa nabrała charakteru społecznego. Ten powszechny dostęp zaczął stanowić poważne zagrożenie, nie tylko w Polsce. Przygotowaliśmy decyzje, które będą pomagały nam uporać się z tym problemem ochrony zdrowia i bezpieczeństwa naszych dzieci – mówił przed wtorkowym posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.
– Ostateczna decyzja dotycząca tego, jak długi będzie czas na wejście w życie ustawy zależy od Sejmu. Ale ja będę optowała, żeby był jak najkrótszy – tak samo na rządzie, jak i na Sejmie – mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dopytywana, czy zakazu można spodziewać się już w okresie wakacyjnym odparła: „Na pewno”.
– Z radością informuję państwa, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami zażywania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Tak naprawdę mówimy o dwóch nowelizacjach, one są rozdzielone, ponieważ jedna jest wdrożeniem dyrektywy unijnej – przekazała podczas zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej szefowa resortu zdrowia.
Jak podkreśliła Izabela Leszczyna, ustawa jest niezwykle ważna, bo dotyczy zdrowia dzieci i młodzieży. Wskazała, że od kilku miesięcy pojawiają się informacje, że dzieci palą elektroniczne papierosy, nieposiadające wprawdzie nikotyny, ale do złudzenia przypominające prawdziwe e-papierosy.
Więcej informacji wkrótce.
Papierosy elektroniczne nie dla nieletnich. Co zakłada projekt?
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy dany produkt posiada czy też nie posiada w swoim składzie nikotyny.
ZOBACZ: Ekspertka o epidemii. „Najmłodsza osoba w klinice miała 20 lat”
Zakłada m.in. zmianę definicji „palenia papierosów elektronicznych”, która spowoduje, że używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. To m.in. szkoły i przedszkola, przystanki komunikacji publicznej i place zabaw dla dzieci.
W projekcie zaproponowano także zakazanie sprzedaży woreczków nikotynowych osobom do lat 18, a także ich sprzedaży na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także sprzedaży ich w automatach i systemach samoobsługowych.
Projekt wprowadza również zakaz sprzedaży na odległość woreczków z nikotyną, analogicznie jak w przypadku wyrobów tytoniowych bezdymnych.
polsatnews.pl