W dzisiejszych, zabieganych czasach znalezienie w skrzynce pocztowej awizo nie jest niczym przyjemnym. Wiąże się to z wizytą na poczcie, spędzeniem czasu w kolejce i bardzo często otrzymaniem informacji, iż list jest niedostępny, ponieważ listonosz nie wrócił jeszcze z terenu. Czy e-doręczenia będą obowiązkowe? Kto będzie zobowiązany do wprowadzenia tego rozwiązania?
Odwiedzając placówkę Poczty Polskiej możemy nie tylko wysłać i odebrać list. Da się również nadać paczki, przekazy pieniężne, opłaty za rachunki, a nawet zrobić spożywcze zakupy czy wykupić lotu balonem. Dostosowując się do współczesnego konsumenta, od 1 stycznia 2025 roku będzie można odebrać list polecony w formie cyfrowej.
Poczta Polska. Listy polecone, nadchodzi rewolucja
Jak podaje goniec.pl, od 1 stycznia 2025 r. podmioty publiczne, samorządy, Urząd Skarbowy oraz przedstawiciele zawodów zaufania publicznego, takich jak adwokaci i radcy prawni, będą zobowiązani do korzystania z e-doręczeń (cyfrowej wersji listu poleconego).
ZOBACZ: Google Chrome pomoże Polakom unikać scamów
Dla osób prywatnych decyzja o skorzystaniu z e-doręczenia będzie dobrowolna. Ci, którzy preferują tradycyjną formę odbioru listów poleconych, wciąż będą mogli z niej korzystać. Poczta Polska zaproponowała również rozwiązanie dla osób, które nie chcą przejść na e-doręczenia: usługę hybrydową.
Jak funkcjonuje Publiczna Usługa Hybrydowa?
Poczta Polska przygotowała Publiczną Usługę Hybrydową (PUH). W ramach tej usługi przesyłki elektroniczne, które nie posiadają skrzynki do e-doręczeń, są przekazywane do systemu Poczty, automatycznie drukowane, kopertowane, a następnie dostarczane tradycyjnie.
ZOBACZ: Zmiany w Android Auto. Aplikacja będzie „bardziej smartfonowa”
PUH rozwija się dynamicznie. W październiku 2024 r. liczba wydrukowanych stron przekroczyła 11 milionów. Poczta Polska zakupiła dodatkowe maszyny sortujące Kern 3600 do Ośrodków Wydruku i Konfekcjonowania w Łodzi i Pile.
Jak zacząć korzystać ze skrzynki do e-Doręczeń?
Jak informuje Poczta Polska, aby rozpocząć korzystanie z e-doręczeń, należy wypełnić formularz wniosku o adres do doręczeń elektronicznych. Można to zrobić na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub za pomocą aplikacji mObywatel.
Po złożeniu wniosku i otrzymaniu potwierdzenia na adres e-mailowy, należy aktywować skrzynkę, używając profilu zaufanego, e-dowodu lub aplikacji mObywatel. Po aktywacji skrzynki, użytkownik będzie mógł śledzić wysłane pisma, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której „list nie dotarł”.
red.
/ polsatnews.pl