2024-12-21 19:00
publikacja
2024-12-21 19:00
21 grudnia wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul uroczyście otworzyła nowe przejście graniczne z Ukrainą: Malhowice-Niżankowice.
Przejście przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego tj.
samochodów osobowych nieprzekraczających 3,5 tony oraz autokarów.
Na przejściu granicznym całodobowo odbywać się będą kontrole paszportowe oraz celno-skarbowe z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej.
Jest to piąte drogowe przejście graniczne na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a trzecie zlokalizowane w całości po polskiej stronie granicy.
Ze strony Ministerstwa Finansów (MF)
i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w uroczystościach
uczestniczyli Marcin Łoboda Szef KAS, sekretarz stanu w MF, Małgorzata
Krok, zastępca Szefa KAS, podsekretarz stanu w MF oraz Grzegorz
Kozłowski, dyrektor Departamentu Ceł w MF.
„Otwierane dziś nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice stanowi uzupełnienie istniejącej infrastruktury granicznej. Bez wątpienia zwiększy ono przepustowość pozostałych przejść granicznych oraz skróci czas potrzebny do przekroczenie granicy” – powiedział Marcin Łoboda, szef KAS.
💬 Zapewnienie optymalnej przepustowości przejść na granicy RP, w tym budowa nowej infrastruktury granicznej, odpowiadającej oczekiwaniom, musi być uznana za zagadnienie priorytetowe – powiedział Szef KAS Marcin Łoboda podczas uroczystości w Malhowicach-Niżankowicach. pic.twitter.com/KtKwWX8uSX
— Krajowa Adm. Skarbowa (@KAS_GOV_PL) December 21, 2024
„Zapewnienie optymalnej przepustowości przejść na granicy RP, w tym budowa nowej infrastruktury granicznej, odpowiadającej oczekiwaniom musi być uznana za zagadnienie priorytetowe” – kontynuował minister Marcin Łoboda.
Drogowe przejście graniczne Malhowice–Niżankowice znajduje się około 12 kilometrów od Przemyśla. Przejście jest przeznaczone do międzynarodowego ruchu osobowego, tj. samochodów osobowych do 3,5 tony oraz autokarów. Placówka przez całą dobą prowadzi kontrole paszportowe i celno-skarbowe z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej. Odprawa służb granicznych i celnych Polski i Ukrainy odbywa się w obiektach zlokalizowanych w całości po polskiej stronie granicy.
To trzecie przejście graniczne tego typu na Podkarpaciu (po Krościenku i Budomierzu). Na jego terenie, w każdym z kierunków znajduje się po 8 pasów odpraw, w tym przeznaczone do odprawy samochodów osobowych, autobusów oraz dyplomatów. W infrastrukturze drogowego przejścia znajdują się budynki kontroli szczegółowej, terminale odpraw autobusów, kojce dla psów służbowych oraz pomieszczanie administracyjne dla każdej ze służb.
„Granica nie może stanowić przeszkody, ale tworzyć szansę na rozwój i wzajemne wsparcie sąsiadujących państw. Umiejętność zarządzania granicą jest zdolnością podejmowania działań wielopłaszczyznowych oraz współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów” – powiedział Minister Łoboda, sekretarz stanu w MF.
Od początku roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim funkcjonariusze z KAS odprawili ponad 10,3 mln podróżnych oraz ponad 2,1 mln pojazdów. Średnio w ciągu doby odprawianych jest ponad 29 tys. podróżnych oraz blisko 6 tys. pojazdów. Wartość odprawionych od początku roku towarów przekracza 70 mld złotych.
kom/ pt/ wj/