W Pompejach znaleziono dom. Wewnątrz czekały prawdziwe skarby
W Pompejach odkryto mały dom, a w nim prawdziwe cuda. Jak się okazało, niepozorny budynek obfituje w barwne i doskonale zachowane freski, które umożliwiają wgląd w codzienne życie starożytnych Rzymian. W środku znaleziono także domową świątynię, a w niej pozostałości rytuału odprawionego na krótko przed wybuchem wulkanu.
Niewielki dom w Pompejach, wypełniony wyszukanymi i doskonale zachowanymi freskami – to nowe odkrycie archeologów, które rzuca nowe światło na codzienność starożytnych Rzymian.
Budynek znajduje się w centralnej dzielnicy starożytnego miasta. Jak przekazał w oświadczeniu Park Archeologiczny w Pompejach, jest mniejszy niż większość domów tego typu i – co zaskakujące – pozbawiony otwartego dziedzińca znanego jako atrium. Archeolodzy snują domysły, że zmiana ta mogła wiązać się z następowaniem nowych trendów w społeczeństwie rzymskim w pierwszym wieku naszej ery.
Zachwycające odkrycie w Pompejach. Trwają prace archeologiczne
Odkrycie ujawniło zdobne dekoracje, które doskonale się zachowały. Kilka fresków przedstawia mityczne sceny, inne zaś zdobią dom motywami roślinnymi i zwierzęcymi na białym tle. W innej części budynku znaleziono pozostałości domowej świątyni znanej jako lararium, w której zwyczajowo składano rytualne ofiary.
Dyrektor parku Gabriel Zuchtriegel przekazał w oświadczeniu cytowanym przez CNN, że na miejscu pracują archeolodzy, konserwatorzy i archeobotanicy, aby ustalić przebieg rytuału odprawionego przed wybuchem wulkanu. Zapewnił, że „nadal istnieją jego spalone pozostałości”.
ZOBACZ: Przełomowe odkrycie naukowców. Chodzi o gigantycznego stawonoga
Zuchtriegel dodał, że wykopaliska „odbywają się na oczach zwiedzających„, którzy mogą na terenie parku obserwować pracę archeologów.
Pompeje zostały zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. n.e. Budynki i tysiące mieszkańców zostały pogrzebane pod grubymi warstwami popiołu. Dzięki temu pozostałości miasta doskonale zachowały się do dzisiaj, czyniąc je jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie.