– Mamy dla Elona Muska, a przede wszystkim Donalda Trumpa propozycję – stwierdził poseł PiS, a w przeszłości wicepremier Piotr Gliński. Na antenie Polsat News wskazał, że chodzi o dalsze rozwijanie inicjatywy Trójmorza, która – jego zdaniem – jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla Europy. Przyznał też, że podoba mu się Musk, ale jego nawoływanie, by Niemcy popierali AfD już nie.
We wtorkowym „Punkcie widzenia Szubartowicza” Piotr Gliński został zapytany, czy podziela zdanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Stwierdził on po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa, że „wiatr zmian wieje coraz szybciej w kierunku Polski”.
– Jest to wielka zmiana kulturowo-społeczna czy cywilizacyjna, bo został zatrzymany pewien walec zmian kulturowych, który był szalenie niebezpieczny, coraz bardziej radykalny – odparł.
Piotr Gliński: Elon Musk mi się podoba, ale nie sugestie związane z AfD
Zdaniem byłego wicepremiera z PiS „te przemiany przeistaczały się w programy polityczne i Europa padał ofiarom tych szaleństw”. Jako przykład podał Zielony Ład, którego odrzucenie – według niego – jest najważniejszą zapowiedzią nowego prezydenta USA.
ZOBACZ: Kaczyński skomentował powrót Trumpa do Białego Domu. Padły słowa o „zdrowym rozsądku”
– Zielony Ład doprowadza nas do bankructwa. To my w Polsce płacimy w tej chwili najdrożej za energię, a energia to są koszty ekonomiczne podstawowe – stwierdził.
Przemysław Szubartowicz zapytał, czy Glińskiemu podoba mu się, że Elon Musk – bliski współpracownik Trumpa – namawia Niemców do głosowania na skrajnie prawicową AfD zgłaszającą m.in. pomysł rewizji granic z Polską. – AfD mi się nie podoba i nie rzucicie nas do tego worka – odparł polityk, podkreślając, iż sam Musk mu się „podoba”, ale sugestie związane z AfD – już nie.
WIDEO: Piotr Gliński w „Punkcie widzenia Szubartowicza”
Piotr Gliński ma ofertę dla Muska i Trumpa. Chodzi o Trójmorze
Następnie Gliński nieoczekiwanie podzielił się „propozycją”, którą jego polityczne środowisko ma dla właściciela platformy X oraz amerykańskiego przywódcy. – Którą on ją zna i akceptował te projekty w tej konwencji i je z nami swego czasu realizował, mianowicie Trójmorze – wskazał, mając na myśli Trumpa.
Jego zdaniem ta inicjatywa jest „jednym z podstawowych wyjść z tej bardzo niedobrej sytuacji i politycznej i ekonomicznej, bo Europa nie ma w tej chwili odpowiedzi”. Za przykład podał polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, która – w jego ocenie – nie wyłożyła wystarczająco jasno swoich założeń.
Prowadzący dopytał, czy Trójmorze ma być alternatywą czy uzupełnieniem dla Unii Europejskiej. – Oczywiście, że uzupełnieniem i zrównoważeniem UE, w której oczywiście za dużą dominację mają Niemcy, którzy politycznie zbankrutowali. Nie mieli dobrych pomysłów, popełniali straszliwe błędy, a teraz mają jeszcze rozgardiasz wewnętrzny – nowe wybory, nie wiadomo, co tam będzie – mówił.
Gliński o „Europie ojczyzn”: Znalazłyby wspólny język polityczny
Gliński podkreślił, że poprawną koncepcją jest Europa ojczyzn, lecz „te ojczyzny powinny się sensownie rozwijać”. – Znalazłyby wspólny język polityczny, a przede wszystkim język ekonomiczny polegający na wymianie gospodarczej, na dobrych relacjach transatlantyckich z Trumpem – wyliczył.
Według niego Europa „nie dbała o swoje bezpieczeństwo”. – Polityka niemiecka była skrajnie niedopoweidzialna jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że obecny polski premier Donald Tusk bardzo mocno wspierał tę niemiecką politykę – zauważył Piotr Gliński.