Protest górników w Warszawie. Jakie mają postulaty?

0


Protest rozpoczął się w czwartek po godz. 11 przy ul. Mysiej. Związkowcy stawili się na miejscu z flagami Solidarności i banerami, na których napisano m.in. „Dolny Śląsk to Bezpieczeństwo Energetyczne Pomorza i Kraju” oraz „Na kolana przed węglem”. 

 

Protestujący mają później przejść przed gmach Ministerstwa Aktywów Państwowych przy ul. Kruczej, gdzie ok. godz. 13 odbyć ma się pikieta. 

Protest górników i energetyków w Warszawie. Złożą dwie petycje

Adresatem pierwszej petycji przygotowanej przez protestujących jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Pismo dotyczy decyzji spółki ws. wygaszenia elektrowni węglowych tj. Rybnik i Dolna Odra.

 

Druga petycja ma zostać złożona w Ministerstwie Aktywów Państwowych, które to sprawuje nadzór nad spółkami energetycznymi. Związkowcy domagają się interwencji resortu. Sprzeciwiają się również polityce klimatycznej Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Protest służb mundurowych. Straż pożarna przyłączyła się do strajku

 

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz powiedział, że protest ma zwrócić uwagę rządzących, iż „dalsze brnięcie w źródła odnawialne skończy się katastrofą, bo skończy się nam energia”. Dodał, że konieczny jest m.in. rozwój atomu, który – zdaniem związkowca – „wejdzie do sytemu być może” dopiero po 2040 r, a bez niego konieczne będą źródła konwencjonalne takie jak np. węgiel.

 

Związkowcy sprzeciwiają się również zamknięciu Elektrowni Łaziska, którą zarządza Tauron. – My tak naprawdę jedziemy protestować, a też zarazem walczyć o to, żeby w polskich domach był prąd i był tani prąd – mówił Kolorz.

Protest górników i energetyków. Utrudnienia w Warszawie

W związku z protestem w centrum miasta warszawiacy i odwiedzający stolicę muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Zmienią się trasy niektórych linii autobusowych i tramwajowych.

 

W czwartek energetycy przemaszerują trasą: Mysia, Bracka, Al. Jerozolimskie, Marszałkowska, Wspólna przed gmach Ministerstwa Aktywów Państwowych przy ul. Wspólnej 6/Krucza 36. 

 

ZOBACZ: Protest przed KPRM. „Solidarność ponad granicami”

 

ZTM poinformował, że w razie braku możliwości przejazdu linie autobusowe 107, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 507, 517, 520, 521 i 525, a także tramwajowe 4, 7, 9, 15, 16, 18, 22, 24 pojadą objazdami.

 

Utrudnienia mogą potrwać do godziny 16.00.

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.