Renta wdowia. Tym osobom ZUS cofnie wnioski.

0



Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie ustawa o rencie wdowiej. Dla wielu seniorów, którzy stracili małżonków, jest to nadzieja na poprawę trudnej sytuacji materialnej. Świadczenia emerytalno-rentowe mogą wzrosnąć u nawet dwóch milionów osób. Niestety nie każdy może skorzystać z renty wdowiej. Komu ZUS będzie odrzucał wnioski?

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowano, że ustawa o rencie wdowiej wprowadza możliwość połączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym.

 

W sytuacji zbiegu dwóch świadczeń istnieje opcja, by jedno wybrane było wypłacane w pełnej wysokości, a drugie – początkowo w wysokości 15 proc. (1 lipca 2025 roku–31 grudnia 2026 roku), a później 25 proc. (od 1 stycznia 2027 roku).

 

Ustawa precyzuje, kto może skorzystać z nowego prawa. Osoba uprawniona musi spełnić następujące warunki:

  • osiągnęła wiek emerytalny (obecnie dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat),
  • miała ze zmarłym małżonkiem wspólność majątkową,
  • zyskała prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli kobiety owdowiałe w wieku co najmniej 55 lat i mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat).

ZOBACZ: Możliwe zmiany w L4. Pełne wynagrodzenie przy tych chorobach

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że istnieją sytuacje, w których renta wdowia nie będzie mogła zostać przyznana seniorowi. Istnieje jednak więcej szczegółów, które warto rozważyć.

Kto nie może starać się o rentę wdowią?

Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku, gdy ustawa wejdzie w życie. Należy jednak pamiętać, że świadczenia będą wypłacane dopiero od 1 lipca 2025 roku, niezależnie od daty złożenia wniosku.

Pewna grupa osób musi się liczyć z tym, że nawet przy prawidłowym złożeniu wniosku ZUS może go cofnąć z powodu braku uprawnień do świadczenia. Dotyczy to sytuacji, gdy:

  • między małżonkami była ustalona rozdzielność majątkowa,
  • małżonkowie byli rozwiedzeni lub żyli w związku nieformalnym,
  • nie zostało spełnione kryterium wiekowe – o świadczenie ubiega się kobieta przed ukończeniem 60. roku życia lub mężczyzna przed 65. rokiem życia,
  • prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku senior uzyskał wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli kobieta, której mąż zmarł, miała wtedy mniej niż 55 lat, a mężczyzna, którego żona zmarła, miał mniej niż 60 lat),
  • senior ubiegający się o rentę wdowią ponownie zawarł związek małżeński,
  • łączna wysokość obu świadczeń emerytalno-rentowych przekracza trzykrotność najniższej emerytury (wówczas świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia),
  • zmarły małżonek nie miał ustalonego prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

ZOBACZ: Dodatkowe 330 zł miesięcznie do emerytury. Komu przysługuje?

 

ZUS może również cofnąć wniosek, gdy będzie on niekompletny lub źle wypełniony. Nie oznacza to jednak utraty prawa do otrzymania renty wdowiej. Konieczne jest tylko prawidłowe wpisanie danych w polach wniosku i ewentualne dostarczenie wymaganych załączników.


red.
/ polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.