Rosja i Mjanma. Dali słonie, dostali myśliwce. Zaskakująca wymiana

0



Rządząca Mjanmą junta wojskowa przekazała Rosji sześć słoni, a w zamian otrzymała od Kremla sześć myśliwców Su-30SME – poinformowała francuska rozgłośnia RFI. Samoloty trafiły do Sił Powietrznych azjatyckiego państwa. To kolejny dowód, iż współpraca między tymi krajami się zacieśnia.

Słonie przetransportowane rosyjskim samolotem wojskowym Antonow An-124 trafiły do Wielkiego Moskiewskiego Cyrku, którego właściciel należy do bliskiego kręgu przyjaciół Władimira Putina. Zwierzęta zostały zabrane ze swojego naturalnego środowiska.

 

Francuska rozgłośnia RFI podała, iż słonie były częścią umowy płatniczej za sześć myśliwców Su-30SME, które azjatycki kraj kupił od Rosji siedem lat temu. Umowa została ujawniona dopiero w mijającym tygodniu, a samoloty zostały dostarczone w trzech partiach.

 

ZOBACZ: Poważny incydent nad Bałtykiem. Rosjanie wzięli na cel samolot NATO

 

Do Mjanmy, zwanej dawniej Birmą, trafiały po dwa, zaczynając od 2022 roku. Ostatnie zostały dostarczone do Naypyidaw – stolicy tego państwa – w grudniu. Nad realizacją transakcji osobiście czuwał stojący na czele junty Min Aung Hlaing.

 

Mjanma zacieśnia współpracę z Rosją. Dostała myśliwce, wysłała słonie

Przekazanie zwierząt w zamian za samoloty jest odczytywane jako akt dobrej woli pomiędzy narodami Mjanmy i Rosji. Wymiana zbiega się z 75. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami. „The Week” zauważa, że słonie postrzegane są w tym pierwszym państwie za symbol władzy oraz szczęścia.

 

ZOBACZ: Izrael zatwierdził układ z Hamasem. Zawieszenie broni w Strefie Gazy

 

Su-30SME to bezpośrednia wersja Su-30MKI będących na wyposażeniu indyjskich sił powietrznych. Podobnie jak one, mają regulowane dysze i mogą przenosić do ośmiu ton uzbrojenia klasy powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. Myśliwce dostarczane przez Rosję i Chiny stały się niezastąpione dla objętej zachodnimi sankcjami armii Mjanmy.

 

W ostatnich miesiącach kraj ten spotkał się z zaciekłym oporem ze strony grup rebelianckich. Pod koniec ubiegłego roku udało się im przejąć kontrolę nad niemal całym stanem Rakhine, gdzie junta przez lata dokonywała mordów na rdzennej ludności Rohingja. Mjanma jest ważnym nabywcą rosyjskiego uzbrojenia.


dk/wka
/ PAP/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!





Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.