Rosjanie celowali w samolot NATO nad Bałtykiem. „To akt wojny”

0


W piątek francuski minister obrony Sébastien Lecornu poinformował o eskalacji ze strony sił rosyjskich, do jakiej doszło nad Bałtykiem, podczas misji NATO, której celem jest zapobieganie aktom sabotażu i przerwaniu kabli na dnie morza. 

 

„W środę wieczorem francuski morski samolot patrolowy Atlantique 2 stał się celem rosyjskiego zastraszania” – przekazał na platformie X. 

 

Maszyna, która wystartowała z Bretanii patrolowała w ramach operacji NATO wody Morza Bałtyckiego, cały czas znajdując się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. 

 

ZOBACZ: NATO poderwało F-35 nad Polską. Powodem „ogromna liczba rosyjskich samolotów”

 

Wtedy – jak przekazał Lecornu – samolot „został oświetlony przez radar kierowania ogniem systemu obrony naziemnej/powietrznej S400„. Jak zauważa niemiecki dziennik „Der Spiegel”, takie dane są zbierane w celu użycia pocisków przeciwlotniczych. 

Incydent na Morzu Bałtyckim. Francuski samolot namierzony przez rosyjski system S-400

Według komunikatu francuskiej armii, Atlantic 2 padł ofiarą „próby zagłuszenia” i „podświetlenia przez radar naprowadzany ogniem”. W żargonie wojskowym termin „oświetlenie” odnosi się do namierzania celu za pomocą radaru.

 

To agresywne działanie Rosji jest niedopuszczalne” – zastrzegł Lecornu. Jednocześnie zapewnił, że francuskie siły zbrojne „będą nadal działać w obronie wolności żeglugi w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i morskiej”. 

 

ZOBACZ: Prezydent chce Ukrainy w NATO. Jest apel do przywódców państw Sojuszu

 

Już w zeszłym roku Lecornu przekazał, że Rosjanie zagrażali francuskim samolotom zwiadowczym nad Morzem Czarnym.

„Profesjonale zachowaniu pilotów zapobiegło eskalacji”

Włoski „Corriere della Sera” poinformowała, że samolot „spędził prawie pięć godzin u wybrzeży Szwecji i krajów bałtyckich, sprawdzając około 200 statków, głównie komercyjnych, nie wykrywając żadnych podejrzanych jednostek”. 

 

– Celowanie radarem w nasze samoloty na wodach międzynarodowych jest działaniem agresywnym – stwierdził pułkownik Guillaume Vernet, rzecznik francuskiego sztabu generalnego. Zaznaczył, że Rosja w ten sposób zareagowała na działania podjęte przez siły Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym rejonie.

 

Vernet podkreślił, że eskalacji, do jakiej mogło dojść w wyniku incydentu, zapobiegło profesjonalne zachowanie załogi samolotu. 

 

ZOBACZ: Przełomowa zapowiedź ws. bezpieczeństwa. Szef NATO: Uruchamiamy Straż Bałtycką

 

– To akt wojny, który mógł zostać zinterpretowany jako otwarty i bezpośredni atak na francuski samolot – skomentował z kolei Tf1 ekspert ds. lotnictwa i obrony Xavier Tytelman.

 

Amerykański generał Christopher Cavoli, dowódca sił NATO w Europie, podczas konferencji prasowej w Brukseli pokreślił, że incydent był „dość poważny”, ale jest powszechny” i „wykracza daleko poza granice Europy”.

Naruszenie rumuńskiej przestrzenni powietrznej. Poderwano F-16

Do incydentu doszło też w rumuńskiej przestrzeni powietrznej, która naruszona podczas nocnego, rosyjskiego ataku na Ukrainę.

 

W piątek tamtejszy resort obrony poinformował w oświadczeniu, cytowanym przez rumuński portal Hotnews, że dwa samoloty F-16 rumuńskich sił powietrznych wyleciały o godz. 1.35 (35 minut po północy w Polsce – red.) z 86. bazy lotniczej z Borcei w celu monitorowania sytuacji w powietrzu. Maszyny wróciły do bazy po dwóch godzinach.

 

Ministerstwo podało, że w okolicy wsi Plauru, leżącej przy granicy z Ukrainą, 30 km na północ od miasta Tulcza, odnaleziono „ślady możliwego uderzenia drona”. Teren został zabezpieczony, prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Wojsko zgubiło miny przeciwpancerne. Senator Lewicy uderza w szefa MON

 

Według portalu Ukrainska Prawda Rosjanie zaatakowali w nocy z czwartku na piątek za pomocą dronów szturmowych infrastrukturę portową w Izmaile w obwodzie odeskim.

 

Ukraińscy urzędnicy powiadomili, że nie ma ofiar wśród ludzi, ale kilka budynków zostało uszkodzonych. Wieś Plauru oddalona jest o około 300 metrów od zabudowań w Izmaile.

 

Jak przypomniał Reuters, w ciągu ostatniego półtora roku regularnie dochodziło do naruszeń rumuńskiej przestrzeni powietrznej, szczególnie w trakcie ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę portową nad Dunajem.

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.