PiS i KO w najnowszym sondażu przygotowanym przez CBOS idą łeb w łeb. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku stycznia, obie te partie dostałyby po 33 proc. poparcia. Miejsce na podium wywalczyłaby z 13 procentami Konfederacja. Trzecia Droga nie osiągnęłaby progu wyborczego dla koalicji. Poza Sejmem znalazłaby się też Partia Razem.
Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej w hipotetycznych styczniowych wyborach wzięłoby udział 82 proc. uprawnionych do głosowania, tyle samo co na początku grudnia ubiegłego roku.
Możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuca 12 proc. – o 3 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej.
Sondaż CBOS. PO i PiS ex aequo
Na pierwszym miejscu rankingu popularności partii politycznych znalazły się ex aequo PiS i KO. Głosowanie na te ugrupowania zadeklarowało po 33 proc. respondentów.
Poparcie dla KO wobec ostatniego, grudniowego badania nie wzrosło. Notowania PiS zwiększyły się o 3 pkt. proc.
ZOBACZ: Niepokojące wyniki sondażu. Ponad połowa Polaków nie patrzy optymistycznie w przyszłość
„To najlepszy wynik partii Jarosława Kaczyńskiego od czasu wyborów parlamentarnych w 2023 roku” – podkreśla CBOS.
Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z 13 proc. poparciem zdeklarowanych uczestników wyborów, co stanowi wzrost o 2 pkt. proc.
Trzecia Droga poniżej progu. Partia Razem poza Sejmem
Poniżej progu dla koalicji wyborczych, bo z poparciem na poziomie 7 proc. zdeklarowanych wyborców, znalazła się Trzecia Droga. Koalicja PSL-Polska 2050 straciła względem grudnia jeden pkt. proc.
Na Lewicę zagłosowałoby 6 proc. badanych. Poparcie dla Lewicy od prawie trzech miesięcy utrzymuje się na tym samym poziomie.
Poza Sejmem znalazłaby się partia Razem z poparciem 2 proc. ankietowanych – poparcie dla tego ugrupowania jest takie samo jak w poprzednich dwóch pomiarach.
ZOBACZ: Koalicja Obywatelska umacnia przewagę. Trzecia Droga w kryzysie. Jest nowy sondaż
Jeden proc. badanych zagłosowałby na inne ugrupowanie, a 5 proc. z nich nie jest zdecydowana co do swojego wyboru.
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 81,2 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 18,8 proc.) w okresie 7–8 stycznia 2025 roku na próbie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski.