2025-01-22 18:50
publikacja
2025-01-22 18:50
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na projektowanie i przebudowę 14 km dróg gminnych i powiatowych na terenie gminy Teresin, powiatu sochaczewskiego i grodziskiego – poinformowała w środę spółka. Oferty można składać do 17 lutego br.
Jak przekazała spółka, przetarg „Budowa korytarzy transportowych dojazdowych przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego – ETAP 3” wyłoni wykonawcę, który w systemie Projektuj i Buduj, przebuduje około 14 km dróg.
„Po poszerzeniu i wzmocnieniu nawierzchni zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu drogowym mieszkańców gminy Teresin, powiatu sochaczewskiego i grodziskiego. Modernizacja zniweluje również ewentualne skutki związane ze wzmożeniem ruchu, gdy korytarze transportowe wokół lotniska zaczną być wykorzystywane przez transport kołowy do dostarczania materiałów budowlanych” – poinformowano w komunikacie.
Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że przetarg jest jednym z zadań wchodzących w skład projektu usprawnienia infrastruktury drogowej na potrzeby budowy Lotniska CPK. Zakres zamówienia obejmuje wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi pozwoleniami oraz wykonanie robót budowlanych.
„Zgodnie z przyjętym harmonogramem projektowanie zakresu modernizacji dróg planowane jest między III kwartałem 2025 i II kwartałem 2026 roku, zaś realizacja robót powinna zakończyć się na koniec 2026 roku” – dodano.
Spółka przypomniała, że w ramach realizacji programu CPK powstanie ok. 90 km dróg wokół lotniska, na których budowę i modernizację w Programie Wieloletnim CPK w latach 2024-32 przewidziano 2,6 mld złotych. Połączą one lotnisko z siecią istniejących dróg publicznych, a zakres inwestycji obejmie m.in. budowę węzła na autostradzie A2.
Na początku stycznia wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wydał decyzję lokalizacyjną ws. inwestycji Centralny Port Komunikacyjny, obejmującą komponent lotniskowy, drogowy i kolejowy. Dotyczy ona terenów położonych w trzech gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)
aop/ mmu/