2025-02-02 08:00
publikacja
2025-02-02 08:00
60 proc. pracujących zawodowo Polaków uważa obecną sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą. 11 proc. ocenia ją negatywnie, a 26 proc. jako ani dobrą, ani złą – wynika z opublikowanych wyników badania CBOS. Swoją sytuację najgorzej postrzegają rolnicy – dodano.
W styczniu trzy piąte pracujących zarobkowo uważa obecną sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą, 26 proc. określa ją jako „ani dobrą, ani złą”, a 11 proc. ocenia ją negatywnie. 2 proc. pytanych uchyliło się od oceny – poinformowała pracowania CBOS. Jak dodano, zarówno wśród ocen pozytywnych, jak i negatywnych dominują opinie umiarkowane (52 proc. ankietowanych uważa obecną sytuację w swoim zakładzie pracy za po prostu dobrą, a 8 proc. – za złą). Natomiast oceny skrajne są w mniejszości (8 proc. badanych oceniło, że obecna sytuacja w zakładzie pracy jest bardzo dobra, a 3 proc. – że bardzo zła).
„W styczniu oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy są zbliżone do notowanych w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W porównaniu z grudniem po 1 punkcie procentowym spadły odsetki pracujących zarobkowo uważających obecną sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą oraz opisujących ją jako „ani dobra, ani zła”, a o 1 punkt wzrósł odsetek oceniających ją negatywnie” – zauważono.
Rolnicy pesymistyczni o przyszłości pracy – 58% ocenia sytuację negatywnie
Sytuację w swoim miejscu pracy wyraźnie gorzej niż badani pracujący w innych sektorach gospodarki postrzegają pracujący w prywatnym rolnictwie, z których 58 proc. uważa ją za złą, a tylko 17 proc. za dobrą.
Jak przekazano, 59 proc. respondentów było zdania, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian, a wśród pozostałych badanych więcej jest optymistów (19 proc.) niż pesymistów (14 proc.). Badani nie uważają, że te zmiany będą duże – zdecydowanej poprawy oczekuje 3 proc. badanych, a zdecydowanego pogorszenia – 2 proc. W porównaniu z grudniem o 2 punkty procentowe zmniejszył się udział optymistów, o 1 punkt mniejszy jest odsetek przekonanych o utrzymaniu się obecnego stanu rzeczy, a o 3 punkty procentowe przybyło pesymistów.
W informacji podkreślono, że prognozy dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy różnicuje też sektor gospodarki, w którym pracują badani. W styczniu na tle pozostałych respondentów brakiem optymizmu, jeżeli chodzi o przyszłość swojego miejsca pracy i najwyższym odsetkiem pesymistów (39 proc.) wyróżniają się pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych.
Poczucie stabilności zatrudnienia rośnie, ale mieszkańcy wsi wciąż obawiają się braku pracy
Nieznacznie wzrosło z kolei poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. W porównaniu z grudniem o 2 punkty procentowe zwiększył się udział pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp. (obecnie 76 proc.), i o tyle samo zmniejszył się odsetek obawiających się o swoje miejsce pracy (obecnie 22 proc.).
57 proc. oczekujących poprawy uważa utratę obecnej pracy za zdarzenie mało prawdopodobne, a 28 proc. z nich raczej nie bierze takiej ewentualności pod uwagę. Mniej lub bardziej bezpiecznie czuje się pod tym względem także zdecydowana większość uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładzie pracy pozostanie bez zmian (łącznie 83 proc., z czego 49 proc. raczej nie bierze możliwości utraty pracy pod uwagę, a 34 proc. uznaje to za zdarzenie mało prawdopodobne). Z możliwością utraty obecnej pracy liczy się natomiast ponad połowa (53 proc.) pracujących, którzy prognozują pogorszenie sytuacji w swoim zakładzie pracy.
Opinie o możliwości znalezienia pracy istotnie różnicuje wielkość miejscowości, w której mieszkają badani – im jest ona mniejsza, tym więcej opinii krytycznych. 29 proc. mieszkańców wsi wyraża przekonanie, że w ich miejscu zamieszkania lub jego okolicy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a kolejne 8 proc. twierdzi, że nie można tam znaleźć żadnej pracy. Wśród mieszkańców co najmniej półmilionowych metropolii takie odpowiedzi wskazało odpowiednio tylko 4 proc. i 1 proc.
Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 19 stycznia 2025 roku na próbie liczącej 972 osoby. (PAP)
fos/ drag/