Tunele na Księżycu. NASA ogłasza przełomowe odkrycie
Najnowsze badania radarowe Księżyca wykazały obecność tuneli pod jego powierzchnią. To wyjątkowe odkrycie, zwłaszcza w kontekście planowanego przez Amerykanów na drugą połowę obecnej dekady lądowania na Srebrnym Globie. W tunelach astronauci mogliby się schronić przed promieniowaniem czy wysoką temperaturą.
Naukowcy z Uniwersytetu w Trydencie opublikowali na łamach „Nature Astronomy” wyniki badań radarowych wykonanych dzięki należącej do NASA sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter. Ich wyniki porównano z wnioskami z badań nad ziemskimi tunelami lawowymi. Dzięki temu eksperci zdobyli informacje o księżycowych formacjach.
Księżyc ma tunele pod powierzchnią. Naukowcy są pewni
„Księżycowe jaskinie? W ciągu 15 lat nasz Lunar Reconnaissance Orbiter odkrył tam dziesiątki wgłębień, które prawdopodobnie są wejściami do jaskiń utworzonych ze stopionej lawy. Nowe badanie danych radarowych LRO potwierdza, że sieć tuneli jest bardziej rozległa niż wcześniej sądzono” – podała NASA w mediach społecznościowych.
W poniedziałek naukowcy potwierdzili, że odnaleziono dowody na istnienie dużej jaskini, powstałej najpewniej na skutek zapadnięcia się tunelu lawowego. Można do niej dotrzeć poprzez największe odkryte dotychczas wgłębienie na Księżycu. Znajduje się ono nieopodal Morza Spokoju, 400 km od miejsca, w którym w 1969 r. wylądowała misja Apollo 11.
ZOBACZ: Rząd w Rumunii walczy z niedźwiedziami. Odstrzeli 500 osobników
Zdaniem odkrywców dane pozyskane dzięki pomiarom radarowym ujawniły jedynie niewielką część jaskini. Z ich szacunków wynika, że może mieć ona nawet 40 metrów szerokości i kilkadziesiąt metrów długości. Co więcej, badacze podejrzewają, że wspomniana jaskinia to jedna z wielu podobnych, ulokowanych pod powierzchnią ziemskiego satelity.
Tunele na Księżycu schronieniem dla astronautów z Artemis III?
Dane badaczy z Trydentu wydają się kluczowe w kontekście planowanej na lata 2026-2027 misji Artemis III, której głównym punktem ma być pierwsze od ponad 50 lat lądowanie na Księżycu. Tunele mogą znajdować się bowiem również na południowym biegunie, w miejscu, dokąd mają dolecieć astronauci.
ZOBACZ: Ponad dobę dryfowała na morzu. Oddaliła się 80 km od brzegu
W kraterach bez dostępu do światła znajdować się może lód, który posłużyć może do produkcji wody pitnej i paliwa rakietowego. Astronauci mogliby także schronić się w jaskiniach przed ekstremalnymi temperaturami, promieniowaniem słonecznym i kosmicznym, a także zagrożeniem związanym z uderzeniami mikrometeorytów.