USA: Niezwykłe znalezisko w ogrodzie. „Wiedziałem, że to coś wyjątkowego”
Kompletną szczękę mastodonta, dalekiego krewnego współczesnych słoni, znaleziono w ogrodzie jednego z domów w Nowym Jorku. Odkrycia dokonał właściciel posesji, gdy podczas porządków zauważył „dwa niezwykłe zęby ukryte pod liśćmi roślin”.
Szczękę mastodonta wraz z kawałkiem kości palca u nogi i fragmentem żebra znalazł właściciel domu w hrabstwie Orange, około 100 km na północ od Nowego Jorku. Mężczyzna podczas prac porządkowych na swojej posesji zauważył „dwa niezwykłe zęby ukryte pod liśćmi roślin”.
USA: W stanie Nowy Jork znaleziono szczękę mastodonta
– Kiedy znalazłem zęby i obejrzałem je w rękach, wiedziałem, że to coś wyjątkowego i postanowiłem wezwać ekspertów – powiedział właściciel właściciel posesji. – Jestem zachwycony, że nasza posiadłość przyniosła tak ważne odkrycie dla społeczności naukowej – dodał mężczyzna.
ZOBACZ: Spadł z drzewa i zabił myśliwego. Tragedia na polowaniu
Według Muzeum Stanu Nowy Jork to pierwsze od 11 lat takie znalezisko w regionie. W całym stanie znaleziono ponad 150 skamieniałości mastodonta, z czego około jedną trzecią w hrabstwie Orange.
– Ta szczęka mastodonta daje wyjątkową okazję do zbadania tego wspaniałego gatunku, co pogłębi naszą wiedzę na temat ekosystemów epoki lodowcowej w tym regionie – powiedział Robert Feranec, dyrektor ds. badań i zbiorów muzeum oraz kustosz wystawy zwierząt epoki lodowcowej.
Szczęka mastodonta w ogrodzie. Zwierzęta wyginęły kilka tysięcy lat temu
Mastodonty, dalecy krewni współczesnych słoni, żyły w Ameryce Północnej od blisko 4 milionów lat. Gatunek ten wymarł zaledwie około 10-9 tysięcy lat temu.
Dorosły mastodont miał od 2,5 do 3 metrów wysokości i ważył nawet sześć ton. Zwierzęta te były spokrewnione z mamutami, lecz bardziej od nich podobne do współczesnych słoni indyjskich. Ciało mastodonta było dość smukłe w porównaniu z mamutem.
Naukowcy uważają, że przyczyną wyginięcia mastodontów było połączenie rywalizacji o pożywienie ze zmianami klimatu oraz nadmiernymi polowaniami prowadzonymi przez wczesnych ludzi.
Jak podało w komunikacie muzeum, szczęka i inne fragmenty kości zostaną teraz poddane „rygorystycznej analizie naukowej, w tym datowaniu radiowęglowemu i rekonstrukcji diety”. Znalezisko ma zostać zaprezentowane w 2025 roku.