Andrzej Duda podpisał ustawę we wtorek, w środę informacja została przekazana przez Kancelarię Prezydenta.
Ustawa o obronie ojczyzny opiera się na sześciu głównych filarach dotyczących obszaru niemilitarnego. Ich rozwój ma zapewnić pełne przygotowanie do odpowiedniego reagowania w przypadku wojny lub stanu wojennego.
– Musimy być gotowi na każdy scenariusz jako społeczeństwo. Nie mówimy tego, żeby kogokolwiek straszyć, ale bardziej, żeby odstraszyć naszych przeciwników, żeby nigdy nie opłacało się żadnemu naszemu przeciwnikowi zaatakować Rzeczpospolitą – przekonywał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas prezentacji ustawy w marcu.
Ustawa o obronie cywilnej. Jakie są jej założenia?
Ustawa zakłada m.in. zaprojektowanie systemu ostrzegania w postaci sms-ów, informacji głosowych czy systemów zarządzania kryzysowego. Wskazuje się w niej również na zabezpieczenie ludności – opis procesów dotyczących transportu cywilów w przypadku zagrożenia.
Mowa również o powstaniu kryteriów prawa budowlanego, określających jak mają być budowane nowe schrony. Rząd ma też przeznaczyć dotacje dla samorządów na budowę takich obiektów. Powstać ma nowy system ewidencjonowania obiektów ochronnych, kontrolowany przez Państwową Straż Pożarną.
ZOBACZ: Premier zapowiada nowe przepisy. „Mam nadzieję, że PiS i prezydent zmienią zdanie”
W ramach troski o społeczną odporność, rząd uruchomić ma działania edukacyjne i specjalne programy. Kolejną kwestią jest „zestaw procedur” i odpowiedzialności poszczególnych organów państwa w razie zagrożenia. W ramach tego punktu ma się też poprawić komunikacja pomiędzy służbami.
Ostatnią z poruszonych w ustawie kwestii jest ochrona ludności w czasie wojny. Personel ochrony ludności nie będzie wysyłany na front, a służyć będzie pomocy obywatelom. Powołany zostanie korpus ochrony cywilnej, którego członkowie będą zwolnieni z bieżącej mobilizacji wojskowej.
Szczegóły nowej ustawy o obronie cywilnej
Cele opisane w ustawie mają być realizowane przy wykorzystaniu środków ze specjalnego funduszu. Będzie miał dwa filary: rządowy i bezpośredniego wsparcia samorządów.
ZOBACZ: Zła passa Rosjan. Ogłoszono alarm kolejnego tankowca
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma być włączona w proces utrzymywania zdolności do ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym zabezpieczenie prowiantu i środków koniecznych do przeżycia.
Rząd wspólnie z samorządami ma umożliwić szkolenie obywateli w zakresie np. pierwszej pomocy. Dla dorosłych nie będą obligatoryjne, w szkołach mają być częścią programu nauczania. Więcej na ten temat w tekście polsatnews.pl