Watykan. Część szopki usunięto. Wywołała kontrowersje
Jezus przedstawiony na chuście kefiji, uważanej za palestyński symbol narodowy, zniknął z watykańskiej szopki bożonarodzeniowej. Urzędnicy nie podali powodu, ale szopka została szeroko skrytykowana w mediach, a papieża oskarżono o stronnictwo i zakłamywanie historii.
Jedna ze świątecznych szopek została pozbawiona żłobka, w którym leżał mały Jezus – podał Chociaż oficjalnie powodu nie podano, to prawdopodobnie stało się to przez falę krytyki, którą wywołało przedstawienie Jezusa na chuście kefiji – uważanej przez Palestyńczyków za symbol narodowy.
Watykan. Szopka wywołała falę krytyki
Instalacja wystawiona w Auli Pawła VI nie jest główną i najważniejszą szopka. Należy do serii zatytułowanej „Narodzenie Betlejemskie 2024”, zaprojektowanych przez artystów pochodzenia palestyńskiego – Johny’ego Andonię i Fatena Nastasa Mitwasiego.
ZOBACZ: Papież zrywa z wiekową tradycją. Nowe zasady pogrzebu
Szopka od razu po publicznej prezentacji stała się przedmiotem krytyki w mediach społecznościowych. Wielu Izraelczyków oraz Żydów z całego świata krytykowało papieża za stronniczość w kwestii konfliktu na Bliskim Wschodzie. Kilka osób uznało takie pokazanie Jezusa jako zakłamywanie historii i pokazywanie, że był Palestyńczykiem, a nie Żydem.
Figura Dzieciątka Jezus zwykle umieszczana jest w watykańskim żłóbku dopiero w Wigilię Bożego Narodzenia. Nie wiadomo jednak, czy wraz figurą wróci także skrytykowana chusta.
Papież Franciszek apeluje o pokój
Szopka została wykonana w mieście Grado, w regionie Friuli-Wenecja Julijska na północy Włoch. W audiencji, poza artystami, uczestniczyli również przedstawiciele Ambasady Państwa Palestyny przy Stolicy Apostolskiej. Papież Franciszek zwrócił się do wierzących z apelem o zaprzestanie wojen i dążenie do pokoju.
– Dość wojen! Dość przemocy! – mówił papież przypominając zgromadzonym by „pamiętali o braciach i siostrach, którzy tutaj [w Betlejem] i w innych częściach świata cierpią z powodu tragedii wojny” – mówił papież.
ZOBACZ: Papież Franciszek z apelem do bogatych. Przypomniał słowa Jana Pawła II
Franciszek wyraził także swoje zdecydowane potępienie przemysłu zbrojeniowego. – Wiesz, że jedną z najbardziej dochodowych inwestycji jest przemysł zbrojeniowy? Zarabiają pieniądze, żeby zabijać. Ale dlaczego? Koniec z wojnami! – dodał.
Papież przyjął także na audiencji przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Podarował mu płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną „Pokój to kruchy kwiat”. Mówił także o potrzebie przywrócenia pokoju i potępieniu dla bezsensownego zabijania niewinnych ludzi.