Węgry. Odkryli ogromne złoża srebra i złota. Są warte setki miliardów euro
W górach w północnej części Węgier kryć się może nawet 9 tys. ton złota i tyle samo ton srebra. Ich łączną wartość szacuje się na 720 miliardów euro. Doniesienia te wywołały niemałe poruszenie – rozpoczęły się już przygotowania do wydobycia cennych surowców. Szacuje się, że pierwsze drogocenne sztabki opuszczą odlewnię za mniej niż 10 lat.
Węgry w okresie od XIII do XVI wieku w odpowiadały za 80 proc. europejskiego wydobycia metali szlachetnych, a tamtejsze kopalnie produkowały rocznie ponad tonę złota i dziesięć ton srebra, co plasowało wówczas ten kraj na trzecim miejscu na świecie. Okazuje się, że w nadchodzących latach kraj Madziarów może ponownie pojawić się na mapie światowego wydobycia metali szlachetnych.
ZOBACZ: Najdłuższy most na świecie. Znajduje się tuż przy granicy z Polską
Portal divany.hu przekazał, że w górach Börzsöny w północnej części Węgier mogą znajdować złoża nawet 9 tys. ton złota i 9 tys. ton srebra. Ich łączna wartość może sięgnąć 720 miliardów euro. Wyniki badań potwierdziły Wydział Górniczy Szolnok i Węgierska Służba Geologiczna.
Węgry. Wielkie złoża srebra i złota w górach. Pierwsze sztabki za mniej niż dekadę
Rozpoczęły się przygotowania do wydobycia. Specjalnie powołana do tego spółka została zarejestrowana i stara się o pozwolenia. Za projekt ma odpowiadać przedsiębiorstwo wydobywcze Börzsöny Aranybánya Concession Mining Company.
Zgodnie z planami pierwsze sztabki złota oraz srebra mogą opuścić odlewnię za około sześć-siedem lat. Z kolei w ciągu najbliższych 12 lat firma zamierza wydobyć tysiąc ton złota i tyle samo srebra. W pierwszym roku działalności zamierza zatrudniać 380-400 osób. Co roku liczebność załogi ma się zwiększać, dochodząc do niespełna 1,5 tys. pracowników.
Polsatnews.pl