Xi Jinping o „zjednoczeniu” z Tajwanem. Chiński patrol wokół wyspy

0


Ministerstwo obrony Tajwanu podało w czwartek, że chińskie samoloty i okręty wojenne przeprowadziły pierwszy patrol bojowy wokół wyspy w Nowym Roku.

 

We wtorek noworoczne wystąpienie, w którym pojawił się temat Tajwanu, wygłosił przywódca ChRL Xi Jinping.

 

– Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej stanowią jedną rodzinę. Nikt nie może powstrzymać historycznego trendu do narodowego zjednoczenia – przekazał polityk w państwowej telewizji CCTV.

 

Xi podkreślał konieczność takiego połączenia. Ostrzegł, że Pekin nie pozwoli nikomu rozerwać jego „rodzinnych więzi” z tą wyspą.

 

Reuters przypomina, że podobny wydźwięk miało zeszłoroczne wystąpienie Xi, który powiedział wtedy, że ludzi po obu stronach cieśniny powinno „łączyć wspólne poczucie celu i chwały wynikającej z odrodzenia Chin”.

 

Od tego czasu napięcia między Tajpej i Pekinem znacznie się nasiliły, zwłaszcza gdy majowe wybory prezydenckie wygrał zdecydowany zwolennik niepodległości wyspy Lai Ching-te.

Chiny. Xi Jinping podkreślił konieczność „zjednoczenia” z Tajwanem

26 grudnia na Tajwanie przeprowadzono pierwszą komputerową grę wojenną przewidującą eskalację militarną w konflikcie z Chinami. W ćwiczeniach symulowano różne scenariusze, w tym intensywne działania zbrojne Chin „w szarej strefie” (poniżej progu wojny – red.), a także sytuację, w której Tajwan znajduje się „na skraju konfliktu”, aby przetestować gotowość do reakcji tajwańskich urzędów i społeczeństwa – przekazał anonimowy przedstawiciel tajwańskich sił bezpieczeństwa.

 

Dwa tygodnie wcześniej tajwański resort obrony poinformował, że liczba chińskich okrętów, a także m.in. jednostek straży przybrzeżnej, rozmieszczonych w pobliżu wyspy, jest największa od czasu wielkich manewrów chińskich sił zbrojnych w 1996 roku.

 

ZOBACZ: Rosja i Chiny coraz bliżej siebie. Na wspólny patrol zareagowali Koreańczycy

 

Komunistyczne władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli. Pekin deklaruje, że woli dokonać zjednoczenia „metodami pokojowymi”, ale nie wyklucza użycia siły. W ostatnich latach Chiny nasiliły presję militarną na wyspę, regularnie wysyłając myśliwce i okręty w jej okolice.

 

Tajwan przeznaczył w 2024 roku na obronność rekordowe 19 mld dolarów, a przyszłoroczny budżet obronny ma być o 6 proc. wyższy w związku z rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa wyspy. 

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.