Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Rząd Izraela przyjął porozumienie z Hamasem

0



Izraelski rząd większością głosów zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. Umowa, wynegocjowana przy udziale Egiptu, Kataru i USA, przewiduje zawieszenie broni na sześć tygodni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy. Hamas ma uwolnić 33 zakładników. Konflikt rozpoczął się 7 października 2023 r.

Obradujący w pełnym składzie izraelski rząd większością głosów ratyfikował w piątek wieczorem porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia zakładników. Jak donosi agencja Reutera, 24 ministrów głosowało za, zaś 8 przeciw.

 

Wcześniej porozumienie to zostało zaakceptowane przez izraelski gabinet bezpieczeństwa – na czele z premierem Benjaminem Netanjahu.

Izrael. Rząd zatwierdził porozumienie z Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy

Porozumienie, wynegocjowane przy udziale Egiptu, Kataru i USA, przewiduje zawieszenie broni na sześć tygodni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.

 

W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników, pojmanych podczas ataku tej organizacji na Izrael 7 października 2023 r.: wszystkie kobiety, dzieci oraz mężczyzn powyżej 50. roku życia. Izrael ma z kolei zwolnić kilkuset palestyńskich więźniów.

 

ZOBACZ: Wizyta władz izraelskich w Polsce. Jest deklaracja rządu

 

Najpóźniej 16. dnia od wejścia w życie zawieszenia broni mają rozpocząć się negocjacje w sprawie kolejnego etapu porozumienia, który ma obejmować uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, stałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie żołnierzy izraelskich ze Strefy Gazy.

 

Trzeci etap negocjacji ma dotyczyć przekazania stronie izraelskiej ciał pozostałych zakładników i rozpoczęcia odbudowy Strefy Gazy.

Wojna w Strefie Gazy. Tysiące ofiar konfliktu

Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 r. od ataku tej organizacji i stowarzyszonej z nią koalicji zbrojnych ugrupowań terrorystycznych na Izrael. Palestyńscy bojownicy przypuścili atak na przygraniczne kibuce, bazy wojskowe oraz młodzież zgromadzoną na festiwalu muzycznym.

 

W atakach zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw. 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.

 

W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.