Zmiany w polskim atomie? Jest nowa decyzja środowiskowa GDOŚ

0


2025-01-17 14:01

publikacja
2025-01-17 14:01

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska częściowo zmienił, a częściowo utrzymał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej – wynika z opublikowanego w piątek zawiadomienia GDOŚ. Szczegóły decyzji nie zostały podane.

Zmiany w polskim atomie? Jest nowa decyzja środowiskowa GDOŚ
Zmiany w polskim atomie? Jest nowa decyzja środowiskowa GDOŚ
fot. Valerie Quemener / / Shutterstock

Zgodnie z zawiadomieniem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił w części decyzję GDOŚ z 19 września 2023 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, w podwariancie technicznym „i w tym zakresie orzekł co do istoty sprawy”. W pozostałej części Generalny Dyrektor utrzymał decyzję w mocy.

GDOŚ zakończył w ten sposób ponowne rozpatrywanie elementów własnej decyzji w ramach postępowania odwoławczego. Końcowa decyzja nie została jeszcze opublikowana.

Decyzja środowiskowa z 2023 r. dla pierwszej elektrowni jądrowej liczy wraz z załącznikami ponad 550 stron. GDOŚ uznał w niej, że budowa i eksploatacja elektrowni – przy zachowaniu wskazanych w raporcie środowiskowym rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, a także przy spełnieniu wskazanych w decyzji działań nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko.

Elektrownia jest bezpieczna, to pozostaje niezmienne 

GDOŚ ocenił w swojej pierwotnej decyzji, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, nie pogorszy też stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego. Dodatkowo eksploatacja elektrowni nie spowoduje ponadnormatywnych emisji gazów i pyłów do środowiska, ani nie będzie wiązała się z wprowadzaniem ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby i ziemi, wód oraz powietrza.

Inwestorem i przyszłym operatorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej to 2036 r., a kolejnych dwóch bloków to lata 2037-2038. (PAP)

wkr/ mmu/

Tematy



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.